2024. május 05., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#99329
Már páran megkérdezték. laza A következõ futások meg is mondják.
#99328
Ma egész nap edzettem meg dolgoztam,nem bújtam modelleket, de rengeteget olvad a hó, majdnem +5 fok volt a várt -1 helyett... az éjszakai havazásból sem lesz semmi. Hát több volt ebben is.
#99327
Link Ecm kacérkodik egy újabb hideg elárasztással? laza
#99326
Húúúha, ennyi volt a csapadékzóna??? zavarban

15 perc szállingózásra futotta... eddig...

A mai Tmax -okon már erõsen látszott a vastag hótakaró hõmérséklet visszatartó hatása! Tegnap még csak az északkelet-effektus mûködött igazán. nevet
#99325
Nem követtem pár napig a dolgokat... ECM operatívval meg mi lett? Link Még a végén elkezdi pedzeni az újabb hidegelárasztást? szegyenlos nevet
#99324
Egész télen jellemzõ, hogy a Sopron-Keszthely-Kanizsa vonaltól nyugatra elég kevés hó esett és gyakoriak a 10 fok feletti hõmérsékletek mindhárom hónapban.Ugyanakkor most még a fél ország hó alatt van és az éjszakai -2-8 fokok után napközben 1-4 fok volt, most meg még havazgat is. Különbséget kell tenni a 3-4 nyugati megye és az ország többi része közt. Éghajlatilag ÉK-en 3 fokkal hidegebb a tél délnyugatnál, most látszik, hogy miért. Ha délnyugaton 10-12 fok van és az már tavasz, akkor már dec-ben és januárban is bejelenthették volna, hogy itt a hivatalos tavasz.
Más:a nagyon enyhe és semmitérõ tél kijelentések Zeg-en vagy Sopronban megállják a helyüket tán, de az ország 2/3-a alig mutat fel egy kis pozitív anomáliát eddig( az eddigi februári 6 fok negatív majdnem kiegyenlíti az addigi bõ két fokos pozitívot) és kapott 10-50 centi közti havat februárban 12-15 nap zord idõvel.
Tágabb értelemben a tél nov-tõl márciusig tarthat. Márciust még nem ismerjük,a nov. és a febr. kemény hideg, a dec. és jan. pozitív, vagyis egál. Hó itt sem volt túl sok eddig, de a nyugati országrészt favorizálni szokták a március-áprilisi havazások, hózáporok a régmúltban. 2008-ban húsvétkor is havazott errefelé, a Bakonyban áprilisban is voltak már hóviharok. Sajnos még mi is ráunhatunk tavasszal a sok hóra. havazas beteg
#99323
A-a. Az Taki avatarja. :-)))


Némi gyenge havazást leszámítva nem sok semmi történt az este folyamán.
#99322
De ha például a tegnapi vagy a mai napot vesszük alapul, bizony ez lent nem egy jégkorszakot jelent majd. nevet
#99321
A fáklya nem túlságosan tavaszi Link , igaz hétvégén lehet a nagy hózabálás. ECM op. sem fût be hóvégére: Link Link Link
#99320
Csapadékmennyiség holnap délig: Link és Link Nem vicc. nevet Holnap lehet egy esetlegesen beragadó csapadék keleten, délkeleten, de ki számított itt nagy mennyiségû csapadékra?
#99319
Ahhoz képest ez a tél csak egy 1 hónapos TÉL-re futotta, 2 napja ismét 2-13 fokok vannak és nem nagyon látszik az a húdenagy visszarendezõdés, csak amik lenni szoktak tél végén. Aztán nehogy nyáron megint megdögöljünk a 38 fokban, ahogy lenni szokott eddig is és ez után is. nevet Sokszor nézted meg a Holnaputánt? szomoru
#99318
Nana...Azért van benne gyengus rész is. laza Link Tegnap néztem a GFS fáklyát.Azt elnézve nem számítottam kitörõ mennyiségre,így engem egyáltalán nem lep meg a felénk közeledõ hidegfront csapadékmezeje.
Jó eséllyel pályázok a lepelnyi mennyiségre,már ha 0 alá tudja vinni a mostani 1.2 fokos levegõt. Optimális esetben 1-2cm.
3cm fölött már elégedett leszek a teljesítménnyel. nevet

Szerk.: Bizonyára alacsonyan képzõdhet a csapadék.Meg amúgy sincs túl felvéve az OMSZ radar jel,így nem mindig képes a legvalósághûbb képet visszaadni a jelenlegi helyzetrõl. Ebbe kapaszkodhatunk.
#99317
Ez lenne az egész csapadékzóna? Hát ez vicc. Link
#99316
Ühömm, de viszont a kirívóan erõs napkitörés (és ilyen volt a legutóbbi is )- igenis komoly segítõje lehetett a nagy Orosz medve térhódításának szerte Európában. AC-erõsítõ reflexió kiváltásával, pl.: Nem véletlenül közvetlen a heves napkitörések után hamarosan minden idõk egyik legvaskosabb AC-ja alakult ki!! AZ eredményét ugye mindenki megérezte... hideg hideg laza
#99315
Mindig ez a trollface vidám
#99314
Bizony robbantották a Dunát, de pontosan nem tudom hol. Ami biztos hogy Budapesttõl délre. Kedden még csodáltam a Dunán szinte álló jégtáblákat, majd csütörtökön már az tûnt fel hogy erõsen megfogyatkoztak és a mozgásuk is igen gyors volt.
#99313
Ezzel biztos van egy kis fogalomzavar. Magamra veszem egy kicsit, mert én is leírtam már, hogy az igazi télnek egyelõre errefelé vége, szem elõtt tartva - többek között - Thermometer intelmeit.

Itt a szerda esti/csütörtök hajnali combos hózáport lehet eddig télzárónak nevezni. Azóta voltak gyengén fagyos vagy teljesen fagymentes éjszakák, tegnapi és mai 10 fok körüli Tmax-al. A mai éjszaka ismét fagymentes lesz, valamennyi esõvel, esetleg havasesõvel (elnézve az 5 fok körül ragadt hõmérsékletet, kétlem, hogy átváltana). Ezek nekem már inkább a kora tavaszt idézik, mint a telet. És elnézve az 5 napos elõrét, ezek nekem megint nem a telet, vagy a sokadik télzárást fogják eszembejuttatni. Keddtõl várható Tmaxok errefelé: 7, 9, 10, 14 és 13 fok. Inkább a tél próbálkozik elég gyengén a kora tavaszban, mint a tavasz a télben.
#99312
Békéscsaba reggel 23, Szeged 24 centi, most már aztán tényleg vezetünk nyelvnyujtas Hajrá délkelet kacsint
Link
#99311

beillesztett kép

#99310
Anarkit szeretném alátámasztani: a közvetett hatások közvetettek ( (: ), tehát jelenlétük nem garantál semmit, lehetõséget ad, ráadásul azt is csak nagyon-nagyon alaposan megvizsgálva és többszörös kapcsolással. Erre két jó példám van, meg egy harmadik is, ami gondolom ezekbõl sakkoz.

Tél elején szoktak menni ezerrel a jégtakaró-vizsgálatok, kiemelten a Kara- és Barents-tenger vidékére. Nos, ezen a télen kritikán aluli teljesítményt mutattak be és még most is elképesztõ lemaradásban vannak: Link Link Tehát a nagy jégtakaró-fejtegetéseket is érdemes fenntartásokkal kezelni, mert bár jó visszajelzés arról, hogy a sarki hidegmag milyen lendülettel regenerálódik, de az elmúlt hetek azt bizonyítják, hogy ez sem szükséges feltétele a télnek, durva jéghiány mellett durva tél üthet be hozzánk, annyira, hogy még a Dunát is robbantják (ez az értesülésem pontos?). Ezt a legtöbben itt a fórumon is tudják (hogy nem kell kardba dõlni kevés jég láttán és nem kell hólapát-bizniszbe fektetni, ha átlag felett a jégkiterjedtség), de akik nem tudják, jegyezzék meg nevet
A másik egy keveset emlegetett dolog, a sztratoszférikus hõmérséklet (T 10hPa), mely ha nagyon alacsony, akkor bizony lenyomja a légköri képzõdményeket és emiatt ciklonok uralkodnak a térség felett. Ez egész december-januárban -70 körül volt (miközben -20 és -30 között van az átlag, de 0 köré is felugorhat). A csattanó: így volt ez január vége és február közepe között is. Ezt a paramétert persze nem ismerem eléggé, de ez sem készpénz (meg itt a térbeli sajátosságok is csalókák lehetnek).
Nézzük meg a NAO és az AO indexeket! Link Link Bár az AO index nagyon alacsony volt, az az egész északi hemiszférára vonatkozik! A számunkra relevánsabb(nak hitt) NAO index 0 közelébe csökkent, éppen hogy csak belenyalt a negatív tartományba! Pedig ez jelenti az izlandi minimum és az azori maximum közötti különbséget! Nos, lehet ugyan, hogy egyes, Európára kemény téli helyzetet hozó makrofelállások negatív AO és 0 környéki NAO mellett jönnek létre, viszont lehet, hogy sokan nem néztek volna ki ilyen kemény téli helyzetet 0 környéki NAO mellett! Tanulságos lehet ez is.
Utolsónak a CFS-t hagytam: mint láttuk, durván pozitív anomáliával számolt folyamatosan, mígnem már a nagyobb (GFS, ECMWF) modellek hatáskörébe ért a lehûlés, na akkor fordult velük a CFS is. Ezzel azt tanácsolom a januári pozitív anomália mellett a CFS-t hirtelen istenítõ tagoknak, hogy erõteljes hullámzásuk indokolatlan, a CFS viselkedése hasonló egy gloálmodelléhez, néha rövid távra is (10-20 nap) téved, pedig szezonális elõrejelzésre van programozva. És elhihetitek, nem a modell lett hülyébb január vége felé haladva. Tanulság: ott sem mérvadó a kemény pozitív/negatív anomália, szimplán az a valószínûbb, jelenlegi legjobb tudásunk szerint. Még én is kétségbe vontam egy idõben a CFS hitelességét, amikor megláttam, hogy (egyébként tényleg gyenge minõségû) kimenetek is készülnek egy változatából, 8000 órára elõre, 12 órás felbontásban T850 / légnyomás paraméterekkel.
A napfolttevékenység is lehetne egy tényezõ, ezt azonban nem ismerem, ráadásul olyan naiv vagyok, hogy nem is gondolok komolyabb hatást tõle, mint a NAO és AO indexek felé képzett közvetett hatásában, ami Euróa idõjárásával is csak közvetett viszonyban áll, nem hogy a Kárpát-medencéével (egy mettársalgós hófan még innen is egy közvetett szint, aki a -25-ös T850 mellett is leosztályozza kettesre a telet, mert õ kevés havat kapott és a hófúvás is akkor volt, amikor épp elutazott).

Tanulság: ezen közvetett tényezõk vizsgálata fontos, szükségszerû, ellenben nem képzik szükséges avagy elégséges feltételét egy kövér, kemény, havas európai téli periódushoz. Akik képesek ezeket a sorokat józanul felfogni, számukra ez a téli idõszak nagyon hasznos volt, akik pedig eddig is összeomlottak egy kis pozitív NAO hatására, hiába látnak havazást az ablakban, ha a GFS enyheséget ad, aznapra meg amúgy is sokkal több havat várt hidegebb T mellett (bár azt is csak a 06Z futásban 2 napja, de akkor is a GFS, nem beszélve a 3 nappal ezelõtti UKMO-ról!) és a zúzmarát és egyéb szép téli jelenségeket lenézik, nos, számukra sok mondanivalóm továbbra sincs.
Személy szerint én szeretem a telet, szerettem idén is, el is kényeztetett rendesen, ha az osztályozás színvonalára kéne süllyednem, ötöst adnék, de én mindig ezt a jegyet osztanám ki nevet Talán a 2006/2007 tele érdemelne egy ötös alá végeredményt, de jó szívem van, nem írnám be neki az aláhúzást nevet
Képzeljétek, azt hallottam idén tavasszal lesz rügyfakadás és favirágzás, alig várom, remélem összejön, mert akkor lehet kimenni fotózni az éledezõ természetet, mindezt kellemes T és illatos Sz (szaglástérkép) mellett.
#99309
1 órás havazáson vagyunk túl, ebbõl kb. 20 percig szép nagy pelyhek hullottak. Mivel nem olvadt, lepel alakult ki. Most nagyon gyenge szállingózás van.
#99308
És akkor mi van? Nem a napkitörések vannak hatással a klímánkra, hanem a napfoltok száma, azt pedig a napfoltok mágneses terének erõssége határozza meg, ami szintén folyamatosan gyengül.
Link
Link
#99307
Naptevékenység, legfrissebb adatok (tudomásom szerint): Link
#99306
Le vagy maradva, januárban jelentõs napkitörések voltak.
#99305
Én már most lekötöttem egy nagyobb összeget, hogy a pár év múlva 100 %-os bizonyossággal érkezõ jégkorszak idején tudjak venni házat valamelyik trópusi országban. Tuti, hogy nem várom meg itt a mátrai gleccserek kialakulását.
#99304
Az utóbbi évek legerõsebb kitörése volt? Az utóbbi években naptevékenységi minimum volt, alig egy éve kezdett erõsödni, a maximum felé haladva. A napfoltok száma igenis komoly hatással van a föld klímájára, ha hiszitek,ha nem. Az,hogy elkezd csökkenni a számuk (ami december óta elég drasztikus, nyugodtan utána lehet nézni), nem rögtön, hanem kb. 1-1,5 hónap múlva érezteti hatását. Az,hogy a tél elsõ felében tapasztalt zonalitás január végére átváltott szibériai keménységbe, KÖZVETVE szintén ide vezethetõ vissza. Nem kell elhinni, az idõ majd pár év múlva könyörtelenül ezt fogja igazolni. havazas
#99303
Gyenge havasesõ esik jelen pillanatban, de nem rég nagyobb intenzitásnál átváltott szinte tisztaán nagy pelyhes hóba is. Szerencsére pár tizeddel 0 fok felett vagyunk és nem okoz gondot a lefagyás sem.
Nagyon elnéptelenedett a fórum.
#99302
És van összefüggés?
#99301
Fõleg mikor az utóbbi évek legerõsebb kitörése volt, akkor éppen ez volt:
Link
laza

Hát nem sok. vidám
#99300
Úgy bírom, amikor ezekkel a napfolt tevékenységekkel és egyéb közvetett hatásokkal jöttök! vidám
#99299
Ezt a nagy téltemetést itt a fórumon látom, csak nem értem. Az tény hogy a nagy modellek kemeny télies helyzettel nem kecsegtetnek bennünket 10 napon belül, azon túl pedig bármit is mutatnak az túl sokat nem jelent. Azt viszont néhány téltemetõ fórumozó elfelejti hogy a napunk aktivitása finoman szólva sem potens, februárban 24-65 kozött osszcillált a foltok száma, és a sokat emlegetett szibériai medve akkorát üthet még a fejünkre, hogy hirtelen elõrántja még mindenki a hólapátot. vidám laza Hozzánk közel hatalmas területek funkcionálhatnak hirtelen jégveremként, és a kutyám még mindig válogatós, van egy menü amit nem eszik meg! hideg havazas Figyeljünk csak nyugodtan, a kártyapakliban még sok lap bentmaradt! Szerk: Ahogy kimentem valami kopogó vegyes halmazállapotú valami eseget.
#99298
Olaszok is várják nonstop, hétfõ Link kacsint Link .
A mai 2 fokos maxi nem sok havat evett Link .
#99297
Azért nem sokan gondoltak volna néhány napja 12-13 fokot mára.
#99296
És a negyedik télfinálé 5 nap alatt ! kacsint
#99295
Nálam ma ugyan órákig sütött a nap de a reptér nem érte el (9) a 11 fokos Sármelléket (buktam a pápai csúcs elmélettel szegyenlos ), bár nálam 10,9-ig felment. Valóban 3-4 óra tavasz kialakult, de 1 órakor beborult és a T úgy hanyatt esett, mintha nem is tavasz lenne. nyelvnyujtas
Szél,esõ híján és ború ellenére úgy zuhan, mintha lenne még hó és derült lenne (óránként 1 foknál többet esik). Amatõrökön kívül nem hiszem, hogy lett ma 11 foknál melegebb. szomoru
#99294
Jó esetben ez a hó (ha lesz) hóra fog esni. Az más kérdés, hogy Debrecenbe a letaposott és mára teljesen elolvadt betonos részeken nem valószínû ez a mennyiség. Ahol hóra fog esni, ott akár el is érheti szerintem ezt a mennyiséget. Majd meglátjuk. havazas hideg

A tél osztályzásáról annyit, hogy: Nem érte el a közepes osztályzatot számomra.
#99293
Egy fél órája állt el a csapadék, részben igaza is volt ismerõsödnek, mert volt benne egy kevés fagyott esõ, de inkább zörgõs hó-hódara hullott, néha kevés hópehellyel. Az ég viszont nagyon úgy néz ki mint amikor õsszel jön az esõ. Érdekesség még, hogy ez a 3 fok ami volt ma, úgy tûnt mint ha vagy 10-12 lett volna. Megszoktuk a hideget. nevet
Szerk. : Arapu! Abba a hómennyiségbe amit Keletre vársz, abba beleszámoltad a tartós pozitív T-t? remélem bejön a tipped amúgy laza nevet
#99292
Így van,jól látod Te is a dolgokat szerintem senki nem fog közepesnél jobb osztályzatot adni az idei télre,aki végig figyelemmel kísérte a leghidegebb évszakunk alakulását.Innentõl kezdve valóban lehetnek visszatérési próbálkozások,de osztani-szorozni nagyon már nem fog.A modellek sem mutatnak hosszabbtávon teljes visszarendezõdést. De mindenképpen meg kell azért várni a márc.15-t,mert bejöhet Thermometer elképzelése is.
#99291
A harmatpontot nézve, gyorsan jöhet a váltás az éjszaka:
Link
#99290
A mûholdképeket elnézve, néhány 10km-en múlt ma a tavaszias hangulatú és hõmérsékletû idõ.
Így maradt a szürke, borongós, párás idõ 3,6 fokkal. Ezt dobta mára a gép. duhos
#99289
Debrecentõl 25km-re Észak-Keletre hódara szerûség hullott egy tíz perce.
#99288
Egyik ismerõsöm elmondása alapján Debrecenben fagyott esõ(?) hullik. Megerõsítés? nevet
#99287
10 cm hó esett akkor, 54 km/h-s széllökések okoztak hófúvást.
Link
#99286
Nem semmi hóborítottság van a Balkánon. Érdekes még megfigyelni a Balkán - Nyugat-Ukrajna - Kelet-Belorusszia vonalban végigszántó mediterrán ciklonok folyosóját a hóborítottság térképen:
Link
#99285
Bizony alig olvad a hó, úgy átfagyott az éjjel hogy ezen nem is csodálkozom, mai napsütés hiánya pedig még nehezebbé teszi az olvadást, így újabb szép hótakarós napot kaptunk.

Az eszmefuttatásod szerintem, jó, benne lehet a pakliban, és én is azt gondolom hogy lesz itt még tél tavasszal is.
#99284
Még a végén a februári maximumok átlaga átlépi a 0 fokot ha így folytatja.
#99283
Gyõr 03.12 - 2cm
Gyõr 03.13 - folt

Viszont most nézem, hogy a Dtúlon volt 10 és 8 cm is (Sopron, Szombathely)
#99282
Nálam csillagos ötös.
Mert szubjektív.
Nem is nagyon tudok változtatni rajta.
Igaz is, nálam minden évszak csillagos ötös, mert így tovább élek, mivel elmarad a siránkozás. nevet
#99281
Tegnap este itt is negatív volt a T. Kiderült, így tudtunk hûlni, fagyott is szépen.
A tegnap elõtti helyzet, annyiban speciális volt, hogy a talajon fagyott, 2m-en meg nem.
(A válaszodból ítélve, elnézést ha túlreagáltam a tegnapit! Itt viszont 2m-en péntekrõl szombatra virradó éjszaka akkor sem volt fagy. A talajon elképzelhetõ, hogy van ahol volt. Viszont általános értelemben nem a talajon mérjük a T-t, hanem 2m-en.)
#99280
Ha már itt tartunk, röviden és nagyon kb az eddigiek alapján:
Február elsõ két és fél hete nagyon téliesre sikeredett, tényleg volt minden. A maradék, ami hátra van, az már nem lesz olyan szép. Így összességében 4-esre értékelem.
A December, Január egyértelmûen 1, 1.
Így átlagban 2-es, azaz elégséges volt az idei tél. Eddig! De nekem még március 15-ig tél van. Még lehetnek szép havas, hózáporos pillanatok.

Utolsó észlelés

2024-05-05 18:49:44

Tát - Kertváros (106m tszf)

24.5 °C

13502

RH: 44 | P: 1010.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.